Seren Plastik Kalıp

seren@serenplastik.com

+90 (537) 711 1326

Plastik Enjeksiyon Kalıp Tipleri

Types of plastic injection molds

Plastik enjeksiyon üretiminde kullanılan kalıp tipleri, plastik parçanın geometrik şekline bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Seren Plastik Kalıp olarak kalıp projelerinde müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun plastik enjeksiyon kalıp tipini belirlemelerine yardımcı oluyoruz. Böylelikle yüksek kalitede plastik parçaların üretimini en uygun maliyetlerle gerçekleştirmekteyiz. Uzman ekibimizle, projenizin her aşamasında size destek olmaktan mutluluk duyarız.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Tipleri Nelerdir?

Plastik enjeksiyon kalıplama, plastik parçaların seri üretiminde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Plastik enjeksiyon kalıplarıyla yapılan üretimde erimiş plastik hammadde kalıba enjekte edilir ve soğutma işlemi sonrası istenilen şekil elde edilir. Plastik parçaların enjeksiyon kalıplaması için şekil ve yapısal özelliklerine bağlı olarak çeşitli kalıp tiplerine gereksinim duyulmaktadır. Plastik enjeksiyon üretiminde sıkça kullanılan kalıp tiplerinden bazıları aşağıdadır:

1- Düz Plastik Enjeksiyon Kalıplar

Plastik Enjeksiyon Kalıpları arasında çalışma sistemi en basit olan kalıp tipidir. Bu kalıplar, basit geometrilere sahip plastik parçalar için idealdir. İki yarıdan oluşur:

  • Dişi Kalıp Yarımı: Ergimiş plastik hammaddenin kalıba enjekte edildiği sabit kısım.
  • Erkek Kalıp Yarımı: Soğutma, kalıbı kapatma ve parçayı düşürme işlemleri gerçekleştirilir.

2- Maçalı Plastik Enjeksiyon Kalıplar

Maçalı Plastik Enjeksiyon Kalıpları, karmaşık geometrilere sahip parçaların enjeksiyon kalıplama üretiminde kullanılır. Bu tip plastik enjeksiyon kalıpları, kalıp yüzeyi üzerinde hareket eden parçalara sahiptir. Kalıp üzerindeki hareketli parçalar, ürünün yan duvarlarındaki şekilleri oluşturur. Maçalı kalıplar genellikle yan çıkıntıları veya iç boşlukları olan plastik parçaların enjeksiyon kalıplaması için uygundur.

Plastik Enjeksiyon Kalıp
Plastik Enjeksiyon Kalıp

3- Kayar Maçalı (Cigıllı) Plastik Enjeksiyon Kalıplar

Kayar maçalı plastik enjeksiyon kalıpları, kalıbın açma kapama hareketi doğrultusuna 5-7 derece açılı hareket eden parçalara sahip kalıplardır. Bu hareketli parçalar, plastik ürünün derin bölgelerini veya eğimli yüzeylerini oluşturur. Bu kalıplar, tutucu tırnakları olan veya eğimli alt yüzeyleri olan plastik parçalar için idealdir.

4- Şanzımanlı (Redüktörlü) Plastik Enjeksiyon Kalıplar

Şanzımanlı (Redüktörlü) plastik enjeksiyon kalıpları, birden fazla hareket eden dişli parçaya sahip olup, bu parçaların senkronize bir şekilde hareket etmesini sağlar. Şanzıman mekanizması, genellikle küçük çaplı veya keskin ve kalın dişlere sahip plastik kapakların kalıptan çıkarılmasında tercih edilir. Bir ana dişlinin veya kremayer dişlisinin çeşitli yöntemlerle tahrik edilmesiyle plastik enjeksiyon kalıbının içerisinde dişli mekanizması çalıştırılır.

Diğer Paylaşımlar